Akcja filmu rozgrywa się w międzywojennym Białymstoku, na przełomie lat 20. i 30. XX wieku.
Film opowiada o rodzącej się miłości żydowskiego chłopca do polskiej dziewczyny. Oboje mieszkają w jednej kamienicy przy ulicy Sienkiewicza. Ta etiuda filmowa „Ołówek”, według scenariusza Tomasza Wiśniewskiego, ma charakter pilota do pełnometrażowego filmu fabularnego i opowiada początki rodzącej się trudnej miłości, która zawiązuje się pomiędzy żydowskim chłopcem z silnie religijnej rodziny a polską dziewczyną z rodziny katolickiej. Oboje – dzięki uporowi i miłości – przełamują potężny opór swoich środowisk wyznaniowych i stopniowo dzięki swojej uczciwości i cierpliwości zyskują niechętną, ale jednak akceptację do swojego związku.
Akcja etiudy rozgrywa się na jednym z ostatnich oryginalnie zachowanych podwórek Białegostoku, pamiętającym czasy przedwojenne. W tym domu przy ulicy Sienkiewicza (także taka nazwa była przed wojną) do 1939 roku mieszkali zarówno Polacy, jak i Żydzi.
Film próbuje również pokazać bardzo lapidarnie, że w przedwojennym Białymstoku – pomimo napięć pomiędzy Polakami a Żydami – panowała względnie dobra atmosfera, wzajemny szacunek i tolerancja. Etiuda jak i scenariusz pełnego filmu nie wkraczają w okres Holocaustu, kończy się przed wybuchem II wojny światowej.
Długość Filmu: 8 minut
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.