Anna Proletariuszka / Nie płacz kiedy odjadę + spotkanie ze Sławomirem Grünbergiem

Anna Proletariuszka / Nie płacz kiedy odjadę + spotkanie ze Sławomirem Grünbergiem

Anna Proletariuszka / Nie płacz kiedy odjadę + spotkanie ze Sławomirem Grünbergiem 2480 3748 LOGTV | Slawomir Grünberg

ANNA PROLETARIUSZKA
NIE PŁACZ KIEDY ODJADĘ
oraz spotkanie z reżyserem Sławomirem Grünbergiem
21 października 2018, godz. 16.00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 8 zł – do kupienia w kasie kina i na stronie bilety.bok.bialystok.pl

Anna Proletariuszka
Polska 1981, 31′
reż. Marek Ciecierski, Sławomir Grünberg
prod. Szkoła Filmowa w Łodzi i MKZ NSZZ „S”

Pierwszy film dokumentalny o Annie Walentynowicz, działaczce Wolnych Związków Zawodowych i współzałożycielce NSZZ „Solidarność”. Jedyna tego rodzaju dokumentalna uwertura, glosa do dopiero co zrealizowanego filmu Volkera Schlöndorfa, „wyszperana” w archiwach Łódzkiej Szkoły Filmowej.

Nie płacz kiedy odjadę
Polska / USA 2016, 56′
reż. Sławomir Grünberg

Przeboje z tekstami jej autorstwa śpiewali Jerzy Połomski, Sława Przybylska i Czerwone Gitary, jednak hit, z którym kojarzymy ją najmocniej, to słynne „Nie płacz, kiedy odjadę” w lirycznym wykonaniu Marino Mariniego.
Film Sławomira Grünberga przedstawia Wandę Sieradzką jako ocalałą z getta miłośniczkę życia, duszę towarzystwa, żądną męskiej atencji piękność i przede wszystkim – artystkę. Praca w telewizji, dwa małżeństwa, podróże, dziesiątki niezapomnianych utworów, scenariuszy, wierszy… Wanda nie znosiła nudy, co potwierdzają w swoich opowieściach jej syn oraz przyjaciele.

Sławomir Grünberg, zdobywca prestiżowej nagrody Emmy, producent, reżyser i operator filmów dokumentalnych. Absolwent wydziału reżyserii łódzkiej PWSFTViT, z Polski wyemigrował w 1981 roku do Stanów Zjednoczonych i od tego czasu wyreżyserował i wyprodukował ponad 45 dokumentów telewizyjnych. Jego „School Prayer: A Community at War” (1999) został nagrodzony statuetką Emmy i wygrał wiele festiwali filmowych na całym świecie, otrzymał także nagrodę im. Jana Karskiego. Inny film Grünberga, „Fenceline: A Company Town Divided” otrzymał m.in. nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu w San Francisco i na Międzynarodowym Festiwalu w Vermont, został też nagrodzony nagrodą EMA (Enviromental Media Award) w 2003. Jako operator pracował przy wielu filmach dokumentalnych, w tym dwóch, które były nominowane do Oscara: „Legacy” oraz „Sister Rose’s Passion”. Jako główny operator pracował przy ponad 70 filmach z czego pięć nominowanych było do nagrody Emmy.
Sławomir Grünberg jest twórcą niezależnym, zainteresowanym tematami sprawiedliwości społecznej, ekologii, LGBT&Q, problemami ludzi niepełnosprawnych oraz relacjami polsko-żydowskimi. Wśród jego najnowszych dzieł znajdują się: „Karski i władcy ludzkości” (2015) i „Nie płacz kiedy odjadę” (2016).